Цікаві факти про українську хустку
• Хустка завжди вважалась оберегом. Якщо хлопець збирався в далеку дорогу, дівчина давала йому свою хустку на знак того, що чекатиме його.
• Якщо в сім’ї хворіло немовля, його сповивали в мамину хустку. Якщо думали, що дитину зурочили, її обличчя витирали сподом спідниці або виворотною стороною ношеної хустки. За традицією, це мало оберігати малюка від хвороб, злих думок і очей.
• Після того як дівчина вийшла заміж, їй було заборонено з’являтися на людях із непокритою головою, а, тим більше, з розпущеним волоссям. У народі це називали «засвітити волосся». За народними уявленнями, така жінка викликала хвороби, неврожай та пошесті. В Україні жінкам досі не можна входити до церкви з непокритою головою.
• Значну роль відігравала хустка під час весілля. Якщо хлопець мав серйозні наміри щодо дівчини (одружитися з нею), він дарував їй дорогий подарунок – чоботи, намисто або хустку. Потім нею «покриватимуть» молоду на весіллі.
• Покривання голови молодої – настільки ж важливий ритуал, як і розплітання коси. Весільний коровай дружби також обов’язково несли на хустці, а його шматочки роздавали гостям за допомогою маленьких хусточок – не «голими» руками.
• Хустка була «індикатором» соціального статусу жінки. Незаміжні дівчата зазвичай носили вінки або стрічки у волоссі, тож їм було необов’язково покривати голову. Якщо ж вони одягали хустку, то зав’язували її вінкоподібно. Після весілля дівчина обов’язково починала покривати голову.
• Також хустка позначала рівень достатку сім’ї. Її тканина та оздоблення свідчили про те, наскільки заможного чоловіка або придане мала жінка. Забезпечені панянки носили хустки з натуральної вовни або шовку.
• Залежно від регіону, жінки використовували різні способи зав’язувати хустки. Наприклад, на Півночі її в’язали під підборіддям, а кінці зав’язували на маківці. На Київщині кінці хустки обгортали навколо шиї та зав’язували на потилиці. На території Середнього Подніпров’я хустку драпірували довкола голови, але так, щоб залишити відкритим денце очіпка.
• Хустки бували фабричними та домотканими. Як правило, їх виготовляли власноруч або купували в жінок, які вміли це робити. На верстатах ткали однотонний квадратний відрізок тканини і нав’язували на ньому тороки. Інколи кінці хусток вишивали однотонними або різнокольоровими нитками – їх залишали на свята або для урочистих подій.
07.12.23
Всесвітній день української хустки
Щороку 7 грудня відзначається Всесвітній день української хустки. Це неофіційне свято, яке з'явилося 2019 року, покликане об'єднати жінок різних професій, віку та національностей для збереження українських традицій.
Відзначати День української хустки запропонувала активістка та депутатка Вінницької облради Людмила Станіславенко. Ідею підтримали громадські активісти в Україні та в усьому світі. Зокрема, 2019 року свято відзначалося в США, Іспанії, Канаді, Латвії, Португалії, Казахстані, Йорданії, Індії.
День української хустки відзначають у День Катерини – одне з головних жіночих свят, оскільки ця свята вважається заступницею жіночої долі.
Адже символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, яка була задумана весною 1991 року. Її ідея належить художнику Франку Муру. Проект «Червона стрічка» (перевернуте «V») символ співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДу.
ЗУПИНИМО СНІД, ПОКИ ВІН НЕ ЗУПИНИВ НАС!
01.12.23
Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Всесвітня організація охорони здоров’я проголосила СНІД – як одну із найважливіших та трагічних проблем, які виникли перед людством в кінці ХХ століття.
Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше почали відзначати 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом − звернути увагу суспільства на цю проблему, тому сьогодні активісти студентського профкому (голова профкому Світлана ЛІЩУК ) та Студентського парламенту (президентка – Роксолана Білявська) організували в університеті флешмоб для співробітників та здобувачів вищої освіти ЗВО «ПДУ» - чіпляли усім бажаючим червоні стрічки та нагадували про цю календарну дату.
Ознайомитись з проведенням таких заходівможна на сайтах та сторінках Facebook ЗП(ПТ)О Донецької області.
Цікавим заходом змагальницького характеру для педагогів області стала участь в Інтернет вікторині за напрямком підготовки «Автомобільний транспорт» до якої долучилися 12 педагогічних працівників професійно-теоретичної та професійно-практичної підготовки ЗП(ПТ)О Донеччини, що ведуть підготовку кваліфікованих робітників за професією «Водій автотранспортних засобів».
Учасники заходу виконували онлайн-завдання на освітньому онлайн порталі «На урок», сервіс автоматично веде підрахунок кількості балів, відсотки вірних відповідей, визначає переможців.
Відеоспостереження за конкурсантами здійснювалося за допомогою платформи Google Meetорганізаційним комітетом заходу.
За результатами виконаних завдань програма освітнього онлайн порталу «На урок» визначила переможців: Юристовський Василь Михайлович, викладач спеціальних дисциплін Сіверського професійного ліцею, посів - ІІІ місце.
Тож, працюємо на освітянському фронті та наближаємо нашу перемогу! Слава Україні!
23.11.23
ОБЛАСНА ІНТЕРНЕТ-ВІКТОРИНА
СЕРЕД ПЕДАГОГІВ
ЗП(ПТ)О ДОНЕЧЧИНИ З ПРОФЕСІЇ
«ВОДІЙ АВТОТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ»
В рамках завершення 2-го етапу Всеукраїнського Тижня безпеки дорожнього руху, Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Донецькій області 23 листопада 2023 року провів обласну Інтернет вікторину серед педагогічних працівників ЗП(ПТ)О області, які ведуть підготовку здобувачів освіти за професією «Водій автотранспортних засобів».ЗП(ПТ)О Донеччини активно і творчо долучилися до Всеукраїнського Тижня безпеки дорожнього руху, проведено багато онлайн заходів (круглі столи, вікторини, олімпіади, конкурси, творчі проєкти, тощо), де учасникам освітнього процесу нагадали Правила дорожнього руху для водіїв та пішоходів, правила безпеки на дорогах.
В цей день ми вшановуємо тих, хто не тільки своїми справами, а й втраченим життям продемонстрував бажання жити у вільній та демократичній державі.
21.11.23
Десята річниця Революції Гідності
Цьогоріч країна відзначає перший ювілей Революції гідності – 10 років.
21 листопада 2013 року на Майдан Незалежності у Києві вийшли кілька сотень людей, щоб висловити свій протест проти рішення влади, яке загрожувало Україні втратою незалежності та перекреслювало її європейське майбутнє.
У межах відзначення Дня Гідності і Свободи у Сіверському професійному ліцеї для здобувачів освіти викладач історії, класні керівники провели флешмоб у відеоформаті «Що таке гідність», тематичні уроки - дискусії, виховні години, організували покази презентацій та документальних фільмів про події 1990, 2004 та 2013 років.
Метою цих заходів було ознайомлення з історією виникнення свята; пояснення поняття «гідність» та «свобода»; формування розуміння єдності і цілісності України, усвідомлення себе українцем; розвивати бажання стати гідними громадянами України та почуття особистої відповідальності за долю держави.
17.11.23
Міжнародний день студента
17 листопада має особливе значення для багатьох молодих людей, адже Міжнародний день студента зближує та об’єднує студентів усіх спеціальностей та навчальних закладів.
Дату було встановлено в 1946 році в Празі на Всесвітньому конгресі студентів у пам'ять про чеських студентів-патріотів. Це свято молодості та тих, хто зберігає в душі вогонь творчості, прагнення знань і відкриттів.
А студентська пора – найкращий час у житті людини, яка робить свої перші самостійні кроки, це роки, присвячені пошукам істини, творчості, прагненню досконалості, неповторні миті становлення особистості.
З вірою у перемогу!
Зі святом вас, здобувачі освіти Сіверського професійного ліцею!
Мова – це історія народу.
В ній відбито все його життя:
Наший склад і звичаї, і побут
З давнини й до нашого життя.
Довго ти пригнічувалась, мово, –
Промайнув тернистий довгий шлях,
Доки стала мовою народу,
Що звучить з любов’ю на вустах.
Мово моя рідна, материнська!
Ти співуча, ніжна і близька.
Хай же дух незгасний український
У житті нас завжди зігріва.
Процвітай же, мово калинова,
І тобі не в’янути в віках:
Мелодійна українська мова –
Чарівний, навік коштовний скарб
Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 р. підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня.
У 2023 р. дата свята змінилася через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят. Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.
В Сіверському професійному ліцеї до дня святкування української писемності та мови з метою розширення знань здобувачів освіти про походження та витоки української мови; ознайомлення з постатями відомих історичних осіб, що мали вплив на розвиток української писемності; розглядання біографічних відомості про Нестора Літописця – «батька української писемності»; формування розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Виховування любові до рідної мови, почуттів поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою був проведений Бібліотечний урок до дня української писемності та мови.
Здобувачі ліцею під час Бібліотечного уроку переглянули відео, презентацію про мову, познайомилися з історією та цікавими фактами про мову.
27.10.23
День української писемності та мови
27.10.23
Радіо диктант національної єдності
Сьогодні, 27 жовтня, у День української писемності та мови, педагогічні працівники та здобувачі освіти Сіверського професійного ліцею взяли участь у написанні радіо диктанту національної єдності.
Автором тексту "Дороги України" стала письменниця та лауреатка Шевченківської премії Катерина Калитко, а читав диктант актор театру та кіно Олексій Гнатковський.
Слова, неймовірно щемливі і такі близькі кожному, змогли доторкнутися до наших душ і допомогли вкотре зрозуміти, що навіть мешкаючи далеко один від одного, ми залишаємося вірними своєму корінню, бо ми - сильна і непереможна нація!
Декларація відповідальності людини побачила світ у 2014 р., коли незалежна Україна долала свої перші випробування «вогнем і мечем». Боротьба за демократичні цінності під час Євромайдану стала точкою неповернення та показала всьому світу, що українці готові брати відповідальність за своє майбутнє. Цінності, що почали формуватися під час Євромайдану та ще дужче проявлятися в час війни: гуртування заради ефективності й порятунку життів; сміливі вчинки через відповідальність; безкомпромісна боротьба з несправедливістю – активували ці перетворення, що тривають і досі. Богдан Гаврилишин зазначав, що це «болюча трансформація нації, цінностей та поведінки» і додавав, що саме цим Україна має ділитися зі світом – своїм унікальним досвідом.
День відповідальності людини – основа суспільних змін .Україна – перша країна у світі, що відзначає День відповідальності людини на державному рівні. Що це означає для нас сьогодні, під час повномасштабної війни з росією? Те, що попри виклики, які постали з розгортанням воєнних дій, саме усвідомлення відповідальності за власне майбутнє дарує сили для подальшої боротьби.
Відповідальність починається з кожного із нас. У цьому питанні не існує дрібниць та малих кроків, немає «неважливо» та «байдуже». Будь-яка відповідальна дія: чи то придбана для військового кава, чи допомога батькам, отримання гранту на розвиток бізнесу, чи підписання петиції про перейменування вулиці в рідному місті – є кроком до позитивних змін. А об’єднавши сотні-тисячі відповідальних вчинків кожного, ми не лише здатні вдосконалити власну особистість, допомогти країні, а й змінити світ на краще.
Маріанна Єлейко, голова Фонду родини Богдана Гаврилишина, ділиться думками про День відповідальності: «Богдан Дмитрович зазначав, що Декларація відповідальності людини створена, щоб «оживити цінності свободи, людської гідності, верховенства права та соціальної справедливості». Тож віримо, що врешті про День відповідальності людини та про Декларацію знатимуть не лише в Україні, а в усьому світі. Адже першочергова мета цього дня – заклик до переосмислення відповідальності як базової цінності кожної людини та основи наших щоденних вчинків».
День відповідальності людини – нагода для рефлексії та дій. Це час, коли ми запитуємо себе, які кроки можемо зробити, щоб змінити наше життя на краще. Цей день нагадує нам, що всі ми є частиною спільноти і кожна наша відповідальна дія є кроком до великих змін.
19.10.23
День відповідальності людини
19 жовтня в Україні втретє відзначили День відповідальності людини, ініційований Фондом родини Богдана Гаврилишина та офіційно затверджений Верховною Радою влітку 2021 року на державному рівні.
Передусім День відповідальності людини має на меті згуртувати суспільство, сприяти його трансформації завдяки відповідальним діям кожного. Крім того, цей день – данина пам’яті видатного українця, візіонера, співзасновника Всесвітнього економічного форуму в Давосі, очільника Міжнародного інституту менеджменту в Женеві Богдана Гаврилишина.
Декларація відповідальності людини – ціннісна основа Дня Богдан Гаврилишин є автором Декларації відповідальності людини. Це документ із 15 пунктів про відповідальність на персональному, міжособистісному рівні, у ставленні до свого міста, країни та світу. На думку Богдана Дмитровича, саме індивідуальна відповідальність кожного члена суспільства на всіх рівнях може забезпечити виконання Загальної декларації прав людини, затвердженої Генасамблеєю ООН 1948 року.
Для отримання допомоги чи консультації телефонуйте за вказаними телефонами:
1547 – Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей
• 102 – Гаряча лінія Національної поліції України
• 0 800 213 103 Контактний-центр системи безоплатної правової допомоги
• 527 – Гаряча лінія з протидії експлуатації
• 116 123 Гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
• 116 111 Національна дитяча гаряча лінія
• 112 – Cлужба екстреної допомоги в ЄС
18.10.23
Європейський день боротьби з торгівлею людьми
Торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці, це сучасна форма рабства.
Саме тому щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми. Факт його відзначення є нагадуванням про актуальність проблеми торгівлі людьми, а також необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідуванні злочинців, надання допомоги постраждалим, ведення превентивної роботи.
Небайдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні – запорука успішної боротьби з проблемою.
Торгівля людьми заборонена і карається законом України за ст.149 Кримінального кодексу України.
Ментальне здоров’я – універсальне право людини. Це не лише відсутність розладів. Це внутрішні ресурси для того, аби жити життя. Реалізувати свої здібності. Працювати. Піклуватися про інших, не забуваючи (!) про себе.
Комунікаційна кампанія @Ти як?Всеукраїнської програми ментального здоров'я за ініціативою першої леді Олена Зеленська реалізується за підтримки проєкту USAID Ukraine - USAID Україна «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пак #тияк #howareyou
31.08.23
Серпнева педагогічна рада
31.08.23 в Сіверському професійному ліцеї в дистанційному форматі відбулася серпнева педагогічна рада, під час якої адміністрація ліцею привітала нових викладачів, що приєдналися до нашої дружньої команди, визначили основні напрями організації дистанційного та змішаного форматів навчання в умовах воєнного стану, поговорили про підсумки роботи закладу освіти в 2022-2023 н.р.у, здійснили форсайт у майбутню діяльність закладу затвердили режим та структуру, голів МК, річний план та педагогічне навантаження викладачів на 2023-2024 н.р.
Продуктивна зустріч націлила всіх присутніх на плідне співробітництво, творче взаєморозуміння, бажання діяти, працювати та відкривати нові можливості для пошуку креативних шляхів подолання труднощів у роботі.
Тож ПРАЦЮЄМО!!!!
01.09.23
1 вересня – особливий день
в Сіверському професійному ліцею
Перше Вересня – хвилююче свято, яке нагадує кожному з нас про важливість знань, роль освіти у житті людини і суспільства. Цей день завжди особливо хвилюючий, адже саме з цього дня починається незвіданий, цікавий і водночас нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень, до самостійного життя. . Це певний підсумок величезної підготовчої роботи, яка передувала початку нового навчального року, нового освітнього процесу.
Цього дня у Сіверському професійному ліцеї урочистості пройшли в дистанційному форматі. Привітання, бадьорий настрій, щем у серці третьокурсників, для яких цей рік буде останнім роком навчання в ліцеї, котрий став рідним.
Перший вересневий урок «Живе і буде жити Україна, ніхто не спинить крил наших політ!» став справжнім свідченням щирого патріотизму.
Навчальний рік розпочався.
Нехай в житті все буде добре,
Знання ведуть лише вперед.
І цілий світ буде безкраїм,
В достатку, щасті та без бід!
У день знань бажаєм всім.
Щоб увесь навчальний рік
Був успішним, був цікавим,
Позитивним й дуже вдалим.
Сподіваємось на мир. Усім натхнення, здоров’я, творчості.
21.09.23
Міжнародний день миру
День миру в Україні — свято України. Відзначається щорічно 21 вересня.
Міжнародний день миру — це день, присвячений просуванню миру та зменшенню конфліктів у всьому світі. Ця важлива подія щорічно відзначається 21 вересня. Ідея встановлення Міжнародного дня миру з'явилася після завершення Першої світової війни. У 1981 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, якою запропонувала відзначати свято в третій вівторок вересня. Але з 2001 року дату змінили на 21 вересня.
Україна вже десятий рік страждає від військової агресії з боку росії. Ми продовжуємо боротися за встановлення справедливості та миру. І цей день — ще один привід нагадати світові про те, що в нашій країні триває жорстока війна.
До цього дня здобувачі Сіверського професійного ліцею прийняли активну участь в онлайн - конкурсі малюнка «Мир очима дітей».
02.10.23
День захисників і захисниц
1 жовтня Україна відзначила одразу три головних свята для держави – це День захисників і захисниць України, Покрова Діви Марії (Богородиці) та День українського козацтва.
У Сіверському професійному ліцеї до цього дня здобувачам освіти були проведені уроки мужності, квест «Козацькими стежками» упродовж яких учасники освітнього процесу зануритися в історію Українського Козацтва, історію нашої Держави, дізнатися про військові традиції та звитяги Українського Народу, про наших мужніх, незламних Воїнів від часів козацтва до сьогодення, які відстоювали та сьогодні, ціною власного життя, виборюють майбутнє України.
З метою консолідації та формування історичної свідомості українського народу, збереження національної пам'яті, належного вшанування подвигу наших захисників, привітання військовослужбовців з Днем захисників і захисниць України здобувачі освіти ліцею прийняли участь в обласному конкурсі квіткових композицій до Дня українського козацтва та Дня захисників і захисниць України, та 29 вересня 2023 року на відеохостингу «YouTobe приєдналися на загальнообласний урок звитяги «Герої рідного краю».
10.10.23
День ментального здоров’я
Щорічно 10 жовтня у всьому світі відзначається День ментального здоров’я.
Запитуйте у себе щодня, не лише 10.10. – «Ти як?»
Ти – який живеш у часи повномасштабного російського вторгнення. Ти – який відчуваєш тривогу і не відчуваєш міцної опори під ногами. Ти – який не впевнений сьогодні, що настане завтра. Ти – який читаєш новини про трагедії, що розривають серце. Ти – який думаєш про близьких, знайомих і незнайомих, забуваючи про себе.
А ти – «Ти як?»
Відповіді можуть бути різними, але обов'язково – чесними. Адже саме це стане початком шляху до того, що є базовою цінністю ментального здоров'я – добробут людини і те, наскільки вона почуває себе щасливою.
Великі потрясіння, притаманні нинішньому часу, несуть не лише горе та страждання, але й відшаровують все зайве, неважливе, проявляючи істинні цінності.
У випробуваннях ми плекаємо нашу стійкість. Неймовірні українці, які понад півтора роки протистоять повномасштабній російській агресії, добре знають, що це таке. І весь світ бачить прояви цієї стійкості й захоплюється нею. Ми маємо цінності (найвища – це людина і її життя), діємо згідно з законами моралі, вчимося орієнтуватися у новій реальності (на жаль, ця реальність воєнна і травматична), підставляємо одне одному плече.
До цього дня в Сіверському професійному ліцеї були проведені уроки пам`яті, тематичні бесіди «Голгофа голодної смерті», «Запали свічку..», години спілкування.
Здобувачі освіти ліцею переглянули мультимедійні презентації «Минуле стукає в наші серця», «Пам’ятаємо, не забуваємо…», відеозаписів очевидців голодомору 1932-1933 рр.
24.11.23
День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні
Кожну четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні —геноциду Українського народу, а також голодоморів 1921-1922 та 1946-1947 років в Україні.
У поточному році День пам’яті жертв голодоморів припадає на 25 листопада. Особливістю цьогорічного вшанування є те, що ми вдруге вшановуватимемо пам’ять жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни, розв’язаної росією проти нашої держави, а також те, що цього року ми підбиваємо підсумки проведення заходів до 90-х роковин Голодомору - геноциду 1932-1933 років в Україні.
Гаслом цьогорічного вшанування пам’яті жертв голодоморів є вислів: «ПАМ’ЯТАЄМО. ЄДНАЄМОСЯ. ПЕРЕМОЖЕМО»
Конкурсні роботи патріотичної тематики були роздруковані та передані нашим ЗАХИСНИКАМ.
Талановита та творча Переможниця - Яна Козакова отримала від Організаторів та оргкомітету Всеукраїнського двотурового дистанційного конкурсу образотворчого мистецтва «ПАТРІОТИЧНА ПАЛІТРА» Диплом лауреата І ступеня.
Бажаємо здоров`я, натхнення, віри, надії, МИРУ, гарних результатів у подальших конкурсах!!!
27.11.23
Всеукраїнський двотуровий дистанційний конкурс
образотворчого мистецтва
«ПАТРІОТИЧНА ПАЛІТРА»
Завершився Всеукраїнський двотуровий конкурс «ПАТРІОТИЧНА ПАЛІТРА», який проходив з 10.11.23 - 27.11.23 року, в якому взяла активну участь заступниця директора з навчально - виховної роботи - Яна Козакова.
Завдяки бажанню творити розвивати нашу культуру, створювати нові суперпрекрасні роботи всупереч тим трагічним обставинам, в яких перебуває сьогодні наша країна – Україна, коли російська федерація розв'язала криваву війну проти українського народу, Яна Козакова підготувала на конкурс 2 роботи, згідно ПОЛОЖЕННЯ Всеукраїнського двотурового дистанційного конкурсу образотворчого мистецтва «Патріотична Палітра», тематика та техніка виконання були вільні.
05.12.23
Міжнародний день волонтера
Сьогодні відзначається дуже важливий день - Міжнародний день волонтера.
В перекладі з англійської - день добровільного помічника. Це ЛЮДИ, які безоплатно працюють скрізь, де потрібна їхня допомога. Це не робота, а ПОКЛИКАННЯ.
ДЯКУЮ всім, хто допомагає нашій КРАЇНІ, за сміливість, за працю та здатність вчасно прийти на допомогу ! Бажаю вам усім впевненості, невичерпної енергії, наснаги. Разом до ПЕРЕМОГИ.